ZMĚNY VODNÍHO PROSTŘEDÍ
7. 3. 2009
Ryby jsou vydány napospas živlům mnohem víc než člověk. Ze vzduchu jsme pohotově zásobováni kyslíkem téměř kdekoli a za normálních okolností je příčinou nedostatku vzduchu jen vysoká nadmořská výška. Ale voda se k rybám chová přátelsky mnohem méně a velmi často dochází k tomu, že nepřijímají potravu, protože zde není takový dostatek kyslíku, aby jim stačil k povzbuzení a plné aktivitě. Losos, který plave v létě v řece proti proudu, se při nízkém stavu čisté a teplé vody vyhýbá tůním, kde je nízký obsah kyslíku. Proto zkušený rybáři lososy vyhledávají na mělčinách a rychle tekoucích úsecích, kde je voda dostatečně prokysličená.
nedostatkem kyslíku nohou trpět i kapři. Ti často žijí v mělkých rybnících; v létě slunce ohřívá vodu v rybníce a tím značně poklesne obsah kyslíku. Když někdy uvidíte kapry plavající u hladiny s vyčnívajícími ústy, tak zachycují kyslík ze vzduchu. Nenechte se ale mýlit-vzduch přímo nedýchají: malé množství kyslíku se jim rozpouští ve vodě v ústech a ten je resorbován žábrami normální cestou.
Zkušený kaprař ví. že v takové době kapři žerou nepravidelně, protože pouze zápasí o dostatek kyslíku a tím i o život. Vše se opět změní, když zafouká vítr, zaprší a poklesne teplota. Čerstvě rozpuštěný kyslík v dešťové vodě se tak dostane zpět do rybníka. Ryby opět ožijí a začnou znovu hledat potravu.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář